SILVER & METAL / Silver / Teapot 12235105
nr 1223 5105
TEAPOT
silver, Empire, A I Lingnell (1806-1825), 1822, Sundsvall. Delvis förgylld, height: 28. Weight: 600 g,
silver, Empire, A I Lingnell (1806-1825), 1822, Sundsvall. Delvis förgylld, Höjd: 28. Vikt: 600 g
4000
SEK 3000
Monday December 10 2018
at 20:10:54
10/12 20:05:54
- Thema-auction
Dec 10
Silver
Read more about Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Karl Johanstil/Empir
Senempiren